• 22 498 87 77

 • serwis@cbe.com.pl

 • Myszyniecka 11

 • 03-374 Warszawa

 • 8:00 - 16:00

 • Poniedziałek - Piątek

taksówka
12 maj

Autor: taksometry

Kategoria Porady

Jakie auto na taxi? Samochody idealne dla taksówkarzy Comments Off

Jakie auto na taxi? Samochody idealne dla taksówkarzy

Taksówka, to licencjonowany samochód osobowy, służący do transportu miejskiego. Prowadzona jest przez taksówkarza – czyli kierowcę odpowiedzialnego za bezpieczny dojazd w wyznaczone przez pasażera miejsce. Trasa ustalana jest przez podróżującego.
Najlepszy samochód na taxi to taki, który zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z sierpnia 1995 roku, w Kodeksie Drogowym, Prawie Przewozowym spełnia określone warunki.

Zgodnie z polskim prawem, taksówki to oznakowane samochody osobowe, przeznaczone do transportu drogowego. Powinny posiadać odpowiednie wyposażenie i spełniać warunki bezpiecznego i komfortowego przewozu osób. Ze względu na wielkość i pojemność samochodu spotykamy się z różnymi wariantami, jednak należy pamiętać, iż taksówka przeznaczona jest do przewozu nie więcej niż 9 osób wraz z kierowcą i bagażem.

Chcesz kompleksowo wyposażyć swoją taksówkę?

Sprawdź ofertę CB Electronics!

Wyposażenie taksówek – przepisy

auta taxi

Poznaj warunki, jakie zgodnie z przepisami powinna spełniać dobra taksówka – oto najważniejsze z nich:

 • samochód przeznaczony na taxi powinien być wyposażony przynajmniej w dwa miejsca przeznaczone dla pasażerów, a w przypadku taksówki bagażowej
  w minimum jedno;
 • samochód taxi powinien mieć przynajmniej dwoje drzwi z boku każdego nadwozia, lub ewentualnie dwoje drzwi po prawej stronie, jedne po stronie lewej oraz jedne
  z tyłu nadwozia;
 • warunkiem koniecznym jest posiadanie na dachu samochodu podświetlonego napisu „TAXI” – napis ten powinien być dobrze widoczny zarówno w dzień jak również w nocy i wyraźnie rzucać się w oczy z przodu i z tyłu samochodu z odległości co najmniej 50 – kolor podświetlenia może być biały lub żółty samochodowy;
 • w widocznym miejscu powinny być zamieszczone szczegółowe informacje dotyczące m.in. stawek za 1 km przejazdu, o taryfach itp., choć przepisy miejscowe, ustalane przez odpowiednie urzędy miast regulują to indywidualnie do regionu;
 • każdy pojazd służący do przewozu osób powinien posiadać miejsce na montaż taksometru oraz kasy fiskalnej – obydwa urządzenia powinny być dobrze widoczne dla pasażera i łatwo dostępne dla kierowcy podczas ich obsługi. Należy cyklicznie przeprowadzać legalizację taksometru. Dla lepszego zrozumienia – taksometr to rodzaj licznika, który oblicza koszt przejazdu na podstawie takich czynników jak:
  • opłaty początkowej, która naliczana jest od momentu zamknięcia drzwi przez pasażera, oraz zawiera również opłatę za pierwszy przejechany kilometr,
  • opłaty za przejazd, czyli stawkę za każdy przejechany kilometr naliczany zgodnie z aktualną taryfą – stąd też pojawiła się stosowana czasem zamiennie nazwa – taryfa – zamiast taxi,
  • opłaty postojowej, czyli opłatę naliczaną za czas, przez jaki taksówka stoi w trakcie przejazdu, np. w oczekiwaniu na klienta załatwiającego jakieś sprawy w urzędzie, sklepie itp;

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowo wielu taksówkarzy montuje również:

 • dodatkowe lampy czy podświetlane napisy z danymi i logo firmy, czasem z adresem lub z nazwą miejscowości – powinny one mieć barwę białą lub żółtą i być umiejscowione po obydwu stronach napisu „TAXI”, nie powinny jednak wpływać na jego czytelność;
 • zgodnie z niektórymi miejscowymi przepisami kierowcy taksówki powinni zadbać o dodatkowe oznaczenia, czyli np. nazwę danej miejscowości i herb, numer boczny oraz inne oznaczenia identyfikujące miejscową taksówkę – zazwyczaj widnieją one na drzwiach po obydwu stronach pojazdu.

Najlepsze auto na taxi

W rankingach kierowców taksówek na najlepsze auto do przewozu osób znajdziemy następujące marki samochodów: Mercedes, Citroen, Toyota, Fiat oraz Renault. Tak naprawdę jednak nie tylko o markę i wiodące modele chodzi, ale bardziej o ich awaryjność, wytrzymałość, spalanie przy miejskiej jeździe czy wyposażenie.

Pojazd przeznaczony do przewozu osób powinien:

 • Być sprawny technicznie i bezpieczny. Każda taksówka powinna być w dobrym stanie technicznym potwierdzonym zaświadczeniem odpowiedniej stacji diagnostycznej – takie badanie obejmujące sprawność poszczególnych elementów i układów, stan ogumienia i inne
 • Wykazywać niskie spalanie podczas jazdy miejskiej – jazda w godzinach szczytu, emituje do atmosfery wiele spalin, więc ten warunek jest ważny ze względu na troskę o powietrze. Niskie spalanie to również niższe koszty ponoszone przez kierowcę;
 • Posiadać klimatyzację.
 • Spełniać normy higieniczne

Dodatkowo automatyczna skrzynia biegów wpływa na komfort jazdy pasażerów, więc warto pomyśleć wyborze właśnie takiego samochodu.

Jakie auto na taxi jest wybierane najczęściej przez taksówkarzy w Polsce

Jeszcze do niedawna na postojach taksówek ogromną popularnością cieszył się Mercedes klasy E, Volkswagen Passat, Audi A6, BMW serii 5 czy Peugeoty, które cenione były za swą wytrzymałość, niską awaryjność, przestronne wnętrza i komfort jazdy zarówno dla pasażerów jak i samych kierowców.

Jednak rachunek ekonomiczny wkroczył i w tę dziedzinę – obecnie kierowcy taksówek skupiają się na tym, aby ich nowe auto było ekonomiczne, czyli nieco tańsze w eksploatacji i serwisowaniu, co wcale nie równa się z mniejszym komfortem jazdy dla pasażerów. Jeśli dodatkowo są wyposażone w silnik hybrydowy, to stają się samochodami idealnymi.

Dlaczego hybryda? Użytkowanie aut z napędem hybrydowym jest po prostu tańsze – hybryda pozwala zarówno napędzać samochód oraz wspomagać silnik spalinowy i odzyskiwać energię podczas hamowania. Korporacje taksówkarskie zaczynają faworyzować napędy hybrydowe – na wybór tego typu napędu wpływa także coraz większa świadomość klienta i umyślny wybór niskoemisyjnego samochodu w aplikacjach pozwalających zamówić taksówkę.

Napędy hybrydowe różnią się nieco między sobą, choć zasady we wszystkich rozwiązaniach są podobne: dla przykładu w Toyocie Prius czy Skodzie Superb hybryda składa się z trzech połączonych ze sobą urządzeń, czyli silnika benzynowego, elektrycznego i akumulatora hybrydowego, co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa i poprawienie komfortu jazdy.

Wraz z mniejszymi kosztami przeznaczonymi na zakup i eksploatację pojawiły się takie samochody jak Toyoty, Fiaty, Skody, które dołączyły do chętnie kupowanych aut z przeznaczeniem na taksówki.

Toyota Prius

Historia Toyoty Prius sięga 1997 roku, kiedy pojawiła się pierwsza generacja tego modelu. Toyota od ponad 20 lat rozwija swoje samochody i zachęca innych producentów do kroczenia tą ścieżką. Najnowsza generacja Priusa w wersji Plug-in Hybrid wyposażona jest w silnik o pojemności 1.8 litra. Samochód w wersji Plug-in ma możliwość samoczynnego ładowania akumulatorów podczas jazdy, a także ładowania ich przy pomocy zewnętrznego źródła zasilania, takie jak publiczne stacje ładowania czy gniazdko elektryczne. Główną zaletą Toyoty Prius jest łatwość montażu osprzętu, takiego jak taksometr i kasa fiskalna Taxi, a także zastosowany napęd hybrydowy, który przekłada się na niskie spalanie.

Do montażu np. taksometru Cezar2 w modelach Toyoty, nie ma konieczności użycia dekodera CAN, co znacznie ułatwia montaż i zmniejsza koszty. W samochodach pozbawionych analogowego sygnału prędkości trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem za moduł CAN w wysokości 360 zł.

Według producenta spalanie w trybie hybrydowym może wynieść od 4,5 do 5 l/100 km. Prawdziwe oszczędności przynosi uruchomienie się trybu elektrycznego, kiedy spalanie spada do 0,1 – 0,4 l/100 km.

 • Moc maksymalna: 122 KM
 • Średnie zużycie paliwa: 1,6 l/100 km, 10,3 kWh/100 km
 • Średnia emisja CO2: 35 g/km
 • Zasięg w trybie elektrycznym: 50 km
 • Pojemność bagażnika (wersja PHEV): 360 l
Toyota Camry

Toyota Camry

Kolejnym często wybieranym pojazdem z przeznaczeniem na taksówkę jest Toyota Camry. 4-drzwiowy sedan należący do średniej klasy wyższej to jeden z najpopularniejszych samochodów w Stanach Zjednoczonych, a od jakiegoś czasu zyskuje kolejnych sympatyków również w Polsce. Najczęściej przez kierowców taxi wybierana jest wersja z samoładującym się napędem hybrydowym.

Podobnie jak w przypadku modelu Prius, tutaj również montaż taksometru jest ułatwiony ze względu na brak konieczności konieczności użycia dekodera CAN.

Toyota Camry oferuje duży komfort dla pasażerów, a napęd hybrydowy zapewnia niskie spalanie i zapewnia dynamiczną jazdę. Popularna wersja hybrydowa wyposażona została w silnik o pojemności 2.5 litra. 218 KM mocy maksymalnej pozwala rozpędzić się do „setki” w 8,3 sekundy. Średnie zużycie paliwa deklarowane przez producenta to 5,3 l/100 km, a realnie osiągane przez użytkowników średnie spalanie waha się między 5,6 a 6 l/100 km.

 • Moc maksymalna: 218 KM,
 • Średnie zużycie paliwa: 5,3 l/100 km,
 • Średnia emisja CO2: 120 g/km,
 • Pojemność bagażnika: 524 l

Skoda Octavia

Wielu kierowców taxi na pytanie o najlepszą markę samochodów, które nadają się na taksówkę, wskazuje Skodę. Jednym z modeli, który często wybierany jest przez taksówkarzy to Skoda Octavia to samochód klasy średniej, który cechuje niska awaryjność, a także przystępna cena zakupu, co czyni go idealnym wyborem dla wielu osób. Nowa Octavia to pojazd z bogatym wyposażeniem i nowoczesnymi systemami wspomagającymi kierowcę. Skoda dostępna jest w wersji PHEV (Plug-in Hybrid), dzięki czemu pojazd może być jeszcze bardziej ekonomiczny.

Skoda Octavia IV w wersji Plug-in Hybrid wyposażona jest w silnik 1.4 TSI o mocy 204 KM, pozwala rozpędzić się do 100 km/h w 7,7 sekundy.

 • Moc maksymalna: 204 KM
 • Średnie zużycie paliwa: 1.06 l/100km, 14.4 kWh/100 km (cykl mieszany)
 • Średnia misja CO2: ​​23.77 g/km
 • Zasięg w trybie elektrycznym: 65 – 70 km
 • Pojemność bagażnika: 450 l

Skoda Superb

Skoda Superb jest samochodem z wyższej klasy średniej, który chwalony jest przez taksówkarzy za niską awaryjność. Bogate wyposażenie pozwala także zapewnić pasażerom lepsze doznania z podróży. Skoda Superb IV generacji występuje w wersji Plug-on Hybrid. Łączy on najlepsze cechy napędu elektrycznego i silnika spalinowego, dzięki czemu jest ekologiczny, a także dynamiczny. Nowy Superb wyposażony jest w wiele systemów bezpieczeństwa, które niejednokrotnie mogą przydać się podczas jazdy w zakorkowanym mieście. Skoda Superb wyposażona została w silnik 1.4 TSI i 6-biegową skrzynię DSG. Samochód do 100 km/h rozpędza się w 7.7 sekundy.

 • Moc maksymalna: 218 KM
 • Średnie zużycie paliwa: 0.99 – 1.33 l/100km, 14.6 – 15.8 kWh/100 km (cykl mieszany)
 • Średnia misja CO2: ​​22.53 – 30.13 g/km
 • Zasięg w trybie elektrycznym: 58 – 64 km
 • Pojemność bagażnika (Limousine): 485 l

Fiat Tipo – dobra propozycja dla taksówkarzy?

Fiat Tipo to jeden z tańszych samochodów w zakupie, a także tani w eksploatacji. Nowe Tipo dostępne jest w trzech typach nadwozia: hatchback, kombi i sedan. Wybór często pada ten ostatni, gdzie do wyboru mamy silnik benzynowy 1.0 o mocy 100 KM lub diesla 1.3/1.6 o mocy 95/130 KM.

Decydując się na wersję sedan z silnikiem benzynowym, do 100 km rozpędzimy się w 11,5 sekundy. W wersji tej otrzymujemy materiałową tapicerkę, światła do jazdy dziennej LED, system multimedialny z ekranem dotykowym, systemy wspomagające: rozpoznawania znaków, inteligentny ogranicznik prędkości czy system kontroli pasa ruchu. Fiat oferuje także pakiet D-Fence do dezynfekcji wnętrza samochodu, w skład którego wchodzi filtr kabinowy z węglem aktywnym, lampa UV-C i przenośny oczyszczacz powietrza.

Uzbrojenie samochodu na taxi nie należy do najtrudniejszych czynności. Montaż osprzętu nie jest skomplikowany i przebiega szybko, a zamontowany taksometr i kasa fiskalna prezentują się estetycznie.

 • Moc maksymalna: 100 KM
 • Średnie zużycie paliwa: 5,3 – 5,5 l/100km
 • Średnia misja CO2: ​​121,125 g/km (cykl mieszany)
 • Pojemność bagażnika (sedan): 520 l

Mercedes klasa E (W211, W212, W213)

Mercedes W211 i W212 (klasa E) to samochody klasy wyższej, które w wielu korporacjach uznawane są za auto „premium”. Model W211 produkowany był w latach 2002-2009 i obecnie na drogach w roli taksówki widujemy go coraz rzadziej. Znacznie częściej spotkamy się z modelem W212, który produkowany był między 2009 a 2016 rokiem. Nowa klasa E, czyli model W213 produkowana jest od 2016 roku i jest niewątpliwie najbardziej prestiżową propozycją w naszym zestawieniu i to tej wersji przyjrzymy się z bliska.

Nowa klasa E dostępna jest w wersji z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym w połączeniu z technologią Plug-in Hybrid, co już na starcie sprawia, że będzie to samochód zarówno ekonomiczny jak i bardziej przyjazny dla środowiska.
Wybierając silnik benzynowy E 300 e o pojemności 1991 cm3 połączony z silnikiem elektrycznym (wersja PHEV) do dyspozycji mamy moc aż 320 KM, dzięki czemu do 100 km/h możemy rozpędzić się aż w 5,8 sekundy.

Nowa klasa E przyciąga uwagę swoim sportowym charakterem i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów we wnętrzu. Dostępne są liczne systemy wspomagania kierowcy, reflektory LED, automatyczna klimatyzacja, wysokiej jakości system nagłośnienia czy oświetlenie Ambiente.

 • Moc maksymalna: 320 KM
 • Średnie zużycie paliwa: 1.5 – 1.9 l/100 km, 17.1 – 18.2 kWh/100 km
 • Średnia misja CO2: ​​34 – 41 g/km
 • Zasięg w trybie elektrycznym: 54 km
 • Pojemność bagażnika (Limousine): 540 l

Ciekawostki taksówkowe ze świata

🚕 W wielu państwach taksówki występują w określonych kolorach:
Anglia – czarny,
USA – żółty,
Bangkok – różowy,
Meksyk, Szanghaj – zielony,
Buenos Aires – żółto-czarny,
Barcelona – żółto-czarny.

🚕 Tradycją w Anglii jest to, że każdy szanowany taksówkarz posiada w swoim samochodzie trochę siana i owsa – to na znak tradycji, w której niegdyś taksówkami były bryczki konne.

🚕 Zamawianie taksówki – w Polsce należy zadzwonić bezpośrednio do przewoźnika, lub zamówić taksówkę poprzez odpowiednią aplikację, natomiast w Nowym Jorku wystarczy stanąć na chodniku i pomachać ręką, by kierowca taksówki podjechał do nas.

🚕 W Dubaju znajdziemy taksówki dla pań i panów – te dla pań mają różowy kolor, lub w tym kolorze jest tylko dach. Są one prowadzone tylko przez kobiety.

🚕 W Bangkoku, zanim zamkniemy drzwi taksówki, powinniśmy negocjować cenę za przejazd, gdyż nie zawsze kierowca uruchamia taksometr, tłumacząc to tym, że akurat jest zepsuty.

🚕 W Tokio zielone światło na samochodzie taxi oznacza, że jest ona zajęta, czerwone, że jest wolna. Nie można też otwierać samodzielnie drzwi, gdyż to kierowca jest zobowiązany do ich otworzenia. Poza tym w Japonii taksówkarze jeżdżą w białych rękawiczkach i zmieniają białe nakładki na zagłówki po każdym kursie.

🚕 W Paryżu należy pamiętać, że ceny w weekendy się podwajają,

🚕 W Szanghaju jadąc taksówką musimy się z brudnymi wycieraczkami w samochodzie – to dość brudne miasto niestety. Kierowcy lubią również dołożyć nieco pikanterii i dynamiki jeżdżąc z lubością po krawężnikach.

🚕 Mieszkańcy Hongkongu nie mogą liczyć na rozmowę z kierowcą – podczas prowadzenia pojazdu kierowca nie może rozmawiać z pasażerami, więc jazda upływa w ciszy i spokoju. Wyjątkowo tylko turyści zagraniczni mogą zamienić parę słów z kierowcą.

🚕 W angielskiej taksówce zmieści się aż 5 osób wraz z dużymi bagażami, a gadatliwi kierowcy niejednokrotnie stają się przewodnikami po mieście.

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jaki samochód wybrać na taxi. Auto przeznaczone na taksówkę powinno spełniać wszystkie wymienione powyżej przepisy oraz gwarantować komfort i bezpieczeństwo przejazdu, zarówno kierowcy jak i pasażerom. Z pewnością warto zdecydować się na samochód z napędem hybrydowym, który wpłynie na dużo mniejsze spalanie i pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdu. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim wyborem jest coraz większa świadomość pasażerów, którzy zwłaszcza w dużych miastach borykających się z np. problemem smogu wybierają pojazdy bardziej przyjazne środowisku.

 

Share this Post!

Komentarze: “Jakie auto na taxi? Samochody idealne dla taksówkarzy”

Seat Taxi Iława

17 grudnia 2021 at 08:19 -

Super wpis i bardzo przydatny.
MY mamy Seaty Alhambry.\