• 22 498 87 77

  • serwis@cbe.com.pl

  • Myszyniecka 11

  • 03-374 Warszawa

  • 8:00 - 16:00

  • Poniedziałek - Piątek

taksometr taxi Cezar2
29 paź

Autor: taksometry

Kategoria Porady, Taksometry

Jaki taksometr do Taxi? – Krótki poradnik Comments Off

Jaki taksometr do Taxi? – Krótki poradnik

Jednym z podstawowych wymogów, które musi spełnić każdy, kto chce zostać profesjonalnym taksówkarzem, jest zakup i legalizacja taksometru. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo urządzeń tego typu, przez co wybór może być problematyczny, zwłaszcza na początku kariery taksówkarskiej. Na tle najrozmaitszych opcji wybija się szczególnie kilka modeli, które cieszą się całkiem zasłużoną popularnością w naszym kraju. Przedstawiamy Państwu krótki poradnik na temat tych urządzeń.

Czym właściwie jest taksometr?

Pod tą nazwą kryje się przyrząd pomiarowy służący do obliczania należności za przewóz lub osób w zależności od przebytej drogi i ustalonej taryfy. Pierwsze taksometry były urządzeniami mechanicznymi – można je jeszcze czasem spotkać w zabytkowych taksówkach stojących w muzeach. Obecnie jednak korzysta się głównie ze sprzętu elektronicznego. Posiadanie taksometru z ważnym świadectwem legalizacji jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej opartej na transporcie drogowym osób.

Taksometr Cezar 2 – solidny i niezawodny

Sprawdź szczegóły!

Dwa systemy naliczania

Taksometry mogą naliczać opłaty za kurs w systemie pojedynczego naliczania S (od ang. Single Application of Tariff) lub systemie podwójnego naliczania D (od ang. Double Application of Tariff).

Ten pierwszy pozwala naliczać należność na podstawie taryfy drogowej lub czasowej, zależnie od prędkości poruszania się samochodu – jeśli będzie ona większa niż prędkość graniczna, wykorzystana zostanie taryfa drogowa, natomiast przy niższych prędkościach zastosowana zostanie taryfa czasowa. To właśnie ten system stanowi podstawę rozliczania się polskich taksówek.

Natomiast system podwójnego naliczania sumuje jednocześnie opłaty z drogi i czasu, ale ostateczny koszt przejazdu nie jest uzależniony od prędkości poruszania się taksówki. Ceną za przejazd jest wyższa z tych dwóch wartości.

Rodzaje taksometrów

Dostępne obecnie na polskim rynku taksometry należą do jednej z dwóch grup – wyróżnia się kasotaksometry oraz taksometry rozłączne.

Kasotaksometr Novitus Taxi E

Kasotaksometry

Urządzenie tego typu stanowi połączenie taksometru z kasą fiskalną – moduły te są ze sobą złączone na stałe i nie ma możliwości ich rozdzielenia. Nowsze modele tych urządzeń są wyposażone w kolorowe, dotykowe ekrany LCD, których jasność dopasowuje się do natężenia światła. Producenci zapewniają, że są łatwe w obsłudze i pozwalają zredukować koszty eksploatacyjne dzięki możliwości utworzenia elektronicznej kopii paragonu. Inną zaletą tych urządzeń jest funkcja alert (pozwalająca m.in. uruchomić miganie lampy taxi na dachu jednym przyciskiem).

Do wad należy zaś zaliczyć fakt, że są montowane na stałe, przez co np. nie ma możliwości przełożenia ich do innego samochodu w razie awarii taksówki oraz to, że żadne z nich nie pozwala na wprowadzenie nowego użytkownika (tzn. korzystającego z innego NIP-u), co praktycznie wyłącza je z obrotu na rynku wtórnym (choć mogą posłużyć jako źródło części zapasowych). Odstraszająca może być również cena – za przyzwoity kasotaksometr wraz z montażem trzeba zapłacić przynajmniej ok. 3000 zł. Przykładowy model – Novitus Taxi E (urządzenie to straciło jednak homologację wraz z końcem 2020 roku i nie ma go już w sprzedaży).

Taksometr elektroniczny CEZAR Fiskalny

Taksometry rozłączne

Czyli taksometry, do których można podłączyć dowolne kompatybilne mobilne kasy fiskalne – wystarczy do tego jeden kabel. To najpopularniejsze rozwiązanie, z którego taksówkarze korzystają od wielu lat. Swoją popularność zawdzięczają bardzo prostej i intuicyjnej obsłudze oferowanej przez klasyczne modele (sterowanie odbywa się za pomocą kilku przycisków) oraz mobilności – podłączoną do taksometru kasę fiskalną można bez problemu przełożyć do auta zastępczego i kontynuować pracę, nawet gdy główna taksówka ulegnie awarii. Klasyczne modele tego typu wyposażono w solidne metalowe obudowy zapewniające im bardzo dużą wytrzymałość – przy dobrym traktowaniu mogą służyć nawet kilkanaście lat. Ponadto, dobry taksometr rozłączny kupisz i zamontujesz za ok. 1000 zł – nawet kupując osobną kasę fiskalną (jakieś 1600 zł) wyjdzie taniej niż przy kasotaksometrze.

Niestety większość najpopularniejszych, klasycznych modeli taksometrów (np. TX-06) nie jest już produkowana. Na szczęście na rynku dostępni są ich godni następcy oferujący tę samą prostotę obsługi i większą funkcjonalność – sztandarowym przykładem jest tutaj niezawodny i cieszący się dobrą opinią Cezar2.

Najpopularniejsze taksometry w Polsce

Polscy taksówkarze najczęściej wykorzystują w swoich pojazdach kilka modeli taksometrów – popularność tych urządzeń wynika głównie z relatywnie dużej dostępności, prostej obsługi oraz sporej wytrzymałości. Lista najczęściej wybieranych taksometrów przedstawia się następująco:

  • Taksometr Cezar2 – produkowany obecnie następca niemal legendarnego Cezara Fiskalnego. Oferuje tę samą prostotę obsługi i bezawaryjność w połączeniu z szerszymi możliwościami programowania taryf. Nawet wygląda prawie identycznie – jedyną wyraźną różnicą jest widoczna na przednim panelu mała „2” przy nazwie;
  • Cezar Fiskalny – polski taksometr z najdłuższym stażem, będący zarazem najbardziej popularnym modelem tego urządzenia. Swoją popularność zawdzięcza niezwykle prostej obsłudze (wszystko opiera się na 2 przyciskach) i niezawodności – najstarsze wciąż sprawne sztuki mają obecnie ponad 15 lat! Nie bez znaczenia są również niewielkie rozmiary i czytelny wyświetlacz. Niestety dziś można go dostać wyłącznie w obiegu wtórnym, ale Cezar2 to jego godny następca;
  • Novitus TX-06 – kolejny rozłączny taksometr o niewielkich rozmiarach i prostej obsłudze. Cechą charakterystyczną jest zielony cyfrowy wyświetlacz. Podobnie jak w przypadku Cezara model ten nie jest już produkowany;
  • Novitus Taxi E – najpopularniejszy model kasotaksometru, a zarazem pierwszy polski taksometr z dotykowym ekranem LCD. Duży wyświetlacz umożliwia czytelną prezentację informacji o aktualnym kursie i wybranej taryfie. Tyczy się go niestety przytoczona wyżej wada – nie daje możliwości ponownego zaprogramowania na inną firmę (czyli na inny NIP). Używane sztuki nadają się więc wyłącznie na części, a nowe są niemal nie do dostania – produkcja tego modelu została wstrzymana;
  • Novitus TX-E – następca popularnego Taxi E, tym razem w wersji rozłącznej. Podobnie jak poprzednik, model ten wyposażono w duży, czytelny ekran dotykowy, pozwalający w łatwy sposób obsługiwać urządzenie i konfigurować podłączoną doń kasę fiskalną.

Zamontowany Taksometr Cezar

Jaki taksometr najlepiej wybrać do swojej taksówki?

Decydując się na montaż taksometru, warto postawić przede wszystkim na urządzenia, które są obecnie wciąż produkowane – dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie łatwiejszy dostęp do części zamiennych (choć awarie tych urządzeń są dość rzadkie), ale też będziesz mieć pewność, że taksometr ma homologację i może być bez przeszkód stosowany przy świadczeniu usługi przewozu osób. Dodatkowym plusem nowego urządzenia jest też oczywiście gwarancja. Z naszej strony polecamy tutaj dwa wymienione wyżej urządzenia:

Cezar Fiskalny 2

Nowa odsłona klasycznego Cezara zapewniająca praktycznie niespotykaną już dzisiaj bezawaryjność i prostotę obsługi. Wszystkie niezbędne informacje o aktualnym kursie są doskonale widoczne na prostym, czytelnym wyświetlaczu. Dzięki niewielkim rozmiarom można go zamontować w praktycznie każdym modelu samochodu. Da się go połączyć z wieloma dostępnymi na rynku kasami fiskalnymi – polecamy zwłaszcza mały i poręczny model Vega Taxi E. Współpracuje zarówno z prędkościomierzami mechanicznymi, jak i elektronicznymi.

Stworzono go zgodnie ze wszystkim obowiązującymi obecnie przepisami – może być montowany nie tylko w Taxi, ale też w samochodach wykorzystywanych w ramach usługi Uber czy Bolt. Ponadto umożliwia zaprogramowanie aż 16 taryf i rozliczenia w ramach systemu S lub D oraz przechowywanie rejestrów sumujących przez min. 2 lata.

Novitus TX-E

W przeciwieństwie do swojego poprzednika (Taxi E) nie jest już na stałe połączony z kasą fiskalną, co nie tylko obniża cenę, ale też pozwoliło znacznie zredukować wagę – cały taksometr waży mniej niż 300 g! Choć jest większy od Cezara (135 x 86 x 41 mm), nadal pozostaje urządzeniem bardzo kompaktowym – nie ma więc obaw, że będzie przeszkadzał w prowadzeniu samochodu. Jego czytelny, dotykowy ekran z automatycznym dostosowaniem poziomu jasności pozwala bez przeszkód śledzić przebieg przejazdu i konfigurować urządzenie. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi – ekrany LCD są dość drogie, a przy tym stosunkowo podatne na uszkodzenia. Model ten spełnia wszystkie aktualne przepisy, obsługuje różne kasy fiskalne i pozwala na zaprogramowanie 8 taryf.

Podsumowanie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda taksówka musi posiadać własny taksometr i współpracującą z nim kasę fiskalną. Zanim więc Twój samochód transportowy będzie mógł zabrać pierwszego klienta, musisz zadbać o montaż takiego urządzenia. Jeśli zamierzasz świadczyć swoje usługi w Warszawie lub okolicach, zapraszamy do nas – CB Electronics świadczy profesjonalne usługi montażu taksometrów. Ponadto możemy też okleić Twój pojazd – dysponujemy wysokiej jakości foliami, dzięki którym nie tylko dasz znać otoczeniu, że jest taksówką, ale też możesz częściowo lub całkowicie zmienić jego kolor. Jeżeli szukasz serwisu w innej miejscowości, zajrzyj na stronę taksometru Cezar2 i znajdź serwis taxi w swoim mieście (mapkę znajdziesz na dole strony).

Share this Post!