• 22 498 87 77

  • serwis@cbe.com.pl

  • Myszyniecka 11

  • 03-374 Warszawa

  • 8:00 - 16:00

  • Poniedziałek - Piątek

Taksówka w Warszawie
25 mar

Autor: taksometry

Kategoria Porady

Jak zostać taksówkarzem w Warszawie? Comments Off

Jak zostać taksówkarzem w Warszawie?

Myślisz o przekwalifikowaniu się? A może dopiero poszukujesz pierwszej pracy? Posiadasz prawo jazdy kategorii B, uwielbiasz jeździć samochodem i codzienny kontakt z ludźmi nie sprawia Ci trudności? Z pewnością zawód taksówkarza będzie dobrym pomysłem dla Ciebie! Sprawdź, ile kosztuje licencja i jak ją zdobyć, jakie warunki musisz spełniać oraz jak wyposażyć taksówkę!

Jak zostać taksówkarzem – krok po kroku

Kierowcy taksówki powinni posiadać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Uzyskać ją możesz na przewozy:

  • na terenie gminy,
  • sąsiadujących kilku gmin,
  • na terenie miasta, np. Warszawy.

Przedsiębiorcy, prowadzący taką działalność, nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa na tle skarbowym, umyślne stwarzanie niebezpieczeństwa w komunikacji oraz inne przewinienia, mające związek z wykonywanym zawodem. Wyklucza ich także wydany zakaz prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego.

Ważne, aby taksówkarz nie był osobą karaną m.in. za przestępstwa przeciwko zdrowiu, życiu oraz wolności seksualnej. Nie może również posiadać przeciwwskazań na płaszczyźnie psychologicznej, które nie pozwalają na wykonywanie zawodu kierowcy oraz innych przeszkód zdrowotnych. Ponadto, zdyskwalifikowane są osoby z orzeczonym zakazem wykonywania tego zawodu. Oczywiście niezbędnym elementem pracy jest prawo jazdy kategorii B. Niekiedy wymagane są również inne zaświadczenia (na przykład o posiadaniu „dobrej reputacji”, co określa art. 7d ustawy o transporcie drogowym).

Rozpocznij przygodę taksówkarza!

Wybierz sprawdzony serwis taxi w Warszawie

Sprawdź naszą ofertę

Gdzie w Warszawie uzyskać licencję na Taxi?

Wniosek o pozyskanie licencji z zakresu przewozu osób możesz złożyć w urzędzie miasta, gminy lub miasta na prawach powiatu. Dokument składamy na terenie, na którym chcemy uzyskać licencję. W wypadku wykonywania pracy w Warszawie zgłosić należy się do Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (Ulica Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa). Warto zaznaczyć, iż nie trzeba stawić się osobiście, można złożyć prośbę listownie lub elektronicznie.

Wraz z wnioskiem trzeba dołączyć kilka innych dokumentów: pełnomocnictwo w sprawach związanych z administracją, dowody wpłaty, oświadczenie o dobrej reputacji, spis pojazdów samochodowych oraz zaświadczenie o niekaralności. Ponadto, wymagane są również: prawo jazdy, zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych, umowa leasingu jeżeli taką posiadamy i inne.

Licencja wydawana jest na okres od 2 do 50 lat w zależności od potrzeb. Opłata za licencję będzie się różnić, w zależności od rejonu wykonywania pracy. W Warszawie trzeba zapłacić około 450 zł za dokument ważny przez okres od 30 do 50 lat. Oczekiwanie na wydanie licencji to miesiąc (w niektórych przypadkach okres ten może się wydłużyć do maksymalnie dwóch). Jak określają nowe przepisy, jedna licencja jest wydawana na jedną firmę (NIP), a każdy samochód ma przydzielony osobny tzw. wypis, który oprócz numeru licencji posiada swój indywidualny, dodatkowy numer. Jednak numer boczny pojazdu, umieszczony na drzwiach, na pasku czerwono-żółtym, nie uwzględnia swojego indywidualnego wypisu, tylko sam numer licencji.

Jakie cechy posiada dobry taksówkarz?

Aby zostać taksówkarzem oraz by zajęcie to sprawiało przyjemność – powinieneś być otwarty, komunikatywny, wytrzymały i odważny. Praca nierzadko cechuje się przejazdami o różnych porach, również nocnych, ale także w święta i weekendy. Niezawodna w tym fachu jest znajomość topografii miasta, prawa przewozowego i ustawy o ruchu drogowym.

Warto również pamiętać, iż pracując w Warszawie, nieoceniona będzie umiejętność posługiwania się językami obcymi. Jako kierowca, musisz śledzić bieżące wydarzenia, jakie odbywają się w mieście w celu uniknięcia korków lub zamkniętych ulic podczas kursu. Jednak w przypadku taksówkarzy, którzy uwielbiają jeździć samochodem i swoją pracę uważają za połączenie zarobku z hobby, nie będzie to żadnym problemem.

Od 2020 roku nie musisz myśleć o ukończeniu szkolenia i obowiązkowych kiedyś egzaminach z topografii i znajomości miejscowych przepisów.

Wyposażenie taksówki – Taxi Warszawa

taksometr taxi Cezar2

Do wykonywania pracy z zakresu transportu drogowego musisz dobrze przygotować swój pojazd. Nie może być on przeznaczony do przewozu więcej niż dziewięciu osób (z kierowcą). Powinien posiadać minimum dwa miejsca dla pasażerów oraz dwoje drzwi z każdej strony i bagażnik, w którym umieścić można bagaż podręczny.

Kierowca może wykonywać kursy przy użyciu aplikacji Uber lub Bolt. Jeżeli chcesz zwiększyć zakres swoich możliwości oraz swobodnie wybierać korporacje, w których będziesz pracował, to warto wyposażyć swój samochód także w taksometr elektroniczny np. taksometr Cezar i kasę fiskalną oraz światło z napisem TAXI, które umieszcza się na dachu (barwa biała lub żółta z obustronnym, czarnym napisem widocznym z 50 metrów). Pamiętaj, że firmy takie jak FreeNow czy GlobTaxi w dalszym ciągu wymagają od swoich pracowników posiadania taksometru oraz kasy fiskalne Taxi.

Ponadto, warszawski taksówkarz musi posiadać dodatkowe oznakowanie TAXI w formie żółto czerwonego pasa w barwach Warszawy, z jej herbem oraz numerem bocznym taksówki. Prawy górny róg szyby to miejsce na naklejkę z hologramem (numer licencji i numer rejestracyjny pojazdu), natomiast lewy górny róg szyby, tylnych, prawych drzwi – jest miejscem na tabliczkę z ceną za kilometr w pierwszej strefie taryfowej (tył tabliczki, widziany z perspektywy siedzącego pasażera powinien zawierać cennik). Ważny jest również identyfikator z hologramem, zdjęciem i imieniem oraz nazwiskiem kierowcy.

Należy nie zapominać również o apteczce, kole zapasowym, zestawie naprawczym i aktualnym przeglądzie samochodu. Efektem nowelizacji ustawy o transporcie jest również wymóg posiadania – przez Uber czy Bolt – odpowiedniego oznakowania i urządzeń oraz dostosowanej licencji.

Kary za naruszenie przepisów

Warto wiedzieć, iż taksówkarze mogą przewieźć pasażera z obszaru, który licencja obejmuje poza ten obszar jak również przywieźć z innego obszaru na ten, w którym posiadają licencję. Są to drobne wyjątki, ponieważ dokument ten wydaje się tylko na określony teren, na którym taksówkarz wykonuje swoją pracę. Ponadto, kierowca taki nie może wykonywać transportów zagranicznych, gdyż zakres licencji ich nie obejmuje. Za naruszenie przepisów licencyjnych grożą kary od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w przypadkach, kiedy taksówkarze licencji nie posiadają lub pojazd nie jest do niej wpisany). Karze podlega również nieodpowiednie wyposażenie samochodu.

Jeżeli planujesz więc zacząć swoją przygodę z taksówką, mamy nadzieję, że nasz wpis Ci w tym pomoże i rozjaśni niektóre kwestie. Jesteśmy otwarci na wszystkie osoby, które planują rozpocząć pracę w tym niezwykle ciekawym zawodzie, dlatego serdecznie zapraszamy do naszego serwisu. Mamy 35 lat doświadczenia na rynku Taxi i z wielką przyjemnością służymy radą!

Share this Post!