• 22 498 87 77

  • serwis@cbe.com.pl

  • Myszyniecka 11

  • 03-374 Warszawa

  • 8:00 - 16:00

  • Poniedziałek - Piątek

kasa fiskalna
28 lip

Autor: taksometry

Kategoria Porady

Fiskalizacja Kasy Fiskalnej Comments Off

Fiskalizacja Kasy Fiskalnej

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż towarów bądź usług jest posiadanie kasy fiskalnej. Urządzenie to służy w głównej mierze do rejestrowania obrotu. Brak kasy rejestrującej, szczególnie po przekroczeniu określonego limitu, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Wykorzystanie kasy fiskalnej we własnej firmie wymaga dopełnienia wielu formalności. Podstawę stanowi zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego oraz jej fiskalizacja. Kiedy trzeba zakupić kasę fiskalną? Na czym dokładnie polega fiskalizacja kasy fiskalnej? Ile jest ważna? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Kiedy kasa fiskalna jest niezbędna?

Jak zdążyliśmy się już dowiedzieć, każdy przedsiębiorca zajmujący się handlem na rzecz osób prywatnych jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. W przypadku przewozu osób stosuje się zazwyczaj specjalizowane kasy fiskalne taxi.

Potrzebujesz profesjonalnej kasy fiskalnej?

Zobacz ofertę!

Konieczność zastosowania tego urządzenia zachodzi w sytuacji, gdy w roku podatkowym obroty przekroczą 20 000 zł. Do tego limitu nie zalicza się sprzedaży nieruchomości, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Podatnicy, którzy muszą korzystać z kasy rejestrującej niezależnie od sumy uzyskiwanego obrotu to osoby prowadzące sprzedaż m. in.: gazu ziemnego, przyczep, kontenerów, sprzętu fotograficznego, telewizorów, wyrobów tytoniowych, alkoholu (powyżej 1,2%) czy perfum i wód toaletowych. Z kolei do najważniejszych usług możemy zaliczyć: przewóz osób taksówkami, doradztwo podatkowe, naprawę pojazdów silnikowych, wulkanizację i wiele innych.

Należy zaznaczyć, iż niektórzy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Mowa tutaj o osobach, które prowadzą sprzedaż towarów lub usług na rzecz firm, które z kolei rozliczają się ze swoich przychodów na podstawie faktur. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego zwolnienia. Pamiętajmy, by nie odkładać montażu kasy fiskalnej na ostatnią chwilę, ponieważ przedsięwzięcie to wiąże się z wieloma formalnościami do załatwienia. Brak kasy fiskalnej po przekroczeniu limitu może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę kary finansowej. Oczywiście można jej uniknąć, zapoznając się wcześniej z obowiązującymi przepisami.

Na czym polega fiskalizacja kasy fiskalnej?

Fiskalizacja kasy fiskalnej to jednorazowa czynność, która musi zostać wykonana przez doświadczonego i wykwalifikowanego serwisanta. Na czym dokładnie polega fiskalizacja? To nic innego, jak synchronizowanie pracy modułu fiskalnego z pamięcią urządzenia. Po zakończeniu tego procesu drukowany jest raport dobowy. Od tego momentu możemy w pełni korzystać z kasy rejestrującej. Brak fiskalizacji umożliwia korzystanie ze sprzętu jedynie w trybie treningowym. Drukowane paragony nie mają charakteru fiskalnego. Sama czynność fiskalizacji trwa około 1 godzinę. W żadnym wypadku nie można jej cofnąć.

Na rynku dostępny jest jeszcze jeden rodzaj kas, a mianowicie kasy online. W tym przypadku fiskalizacja również jest niezbędna. Procedura przebiega w podobny sposób, jak w przypadku urządzeń offline. Jednak nieco inaczej wygląda rejestracja kas online w Urzędzie Skarbowym. Gdy fiskalizacja dobiegnie końca, wystawiany jest elektroniczny raport, który następnie zostaje przesyłany do Centralnego Repozytorium Kas. System ten automatycznie nadaje urządzeniu numer ewidencyjny. Jak możemy zauważyć, wszystkie czynności przebiegają bez jakiejkolwiek ingerencji samego przedsiębiorcy, czy też serwisanta.

Warto mieć na uwadze, by fiskalizację kasy przeprowadzić odpowiednio wcześniej – tak, by w momencie, gdy określony limit zostanie przekroczony móc pełnoprawnie korzystać z urządzenia. Dzięki temu unikniemy stresu i nerwów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Ważne, by w przeciągu 7 dni od przeprowadzenia fiskalizacji zgłosić się do Urzędu Skarbowego w celu nadania specjalnego numeru ewidencyjnego, który koniecznie musi zostać naniesiony na kasę. Najlepiej nawiązać współpracę z jedną, sprawdzoną firmą obsługującą kasy fiskalne.

kasa fiskalna

Czemu służy fiskalizacja?

Fiskalizacja kasy fiskalnej jest niezbędna do tego, by rozpocząć legalną sprzedaż detaliczną. Oczywiście, aby urządzenie mogło zostać dopuszczone do prowadzenia handlu, musi posiadać homologację, czyli stosowny certyfikat. Dokument ten potwierdza zgodność sprzętu z wszelkimi przepisami oraz wymogami technicznymi. Fiskalizacja jest jednoznaczna z przystąpieniem do ewidencjonowania towarów, jak i usług w trybie fiskalnym. Jak już zostało wspomniane, za brak fiskalizacji grożą wysokie kary pieniężne. Wystawianie rachunku w sposób wadliwy lub całkowite niewydawanie paragonów uchodzi jako przestępstwo skarbowe. Przedsiębiorca podlega sankcji w wysokości 180 stawek dziennych. Fiskalizacja urządzenia gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Jak wygląda proces rejestracji kasy fiskalnej?

Rejestracja kasy fiskalnej to bez wątpienia czasochłonny i skomplikowany proces. Wymaga on załatwienia kilku kluczowych formalności, bez których sprzedaż detaliczna byłaby niemożliwa. Jeszcze przed zakupem urządzenia należy złożyć stosowne pismo na ręce Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym poinformujemy go o rozpoczęciu prowadzenia ewidencji sprzedaży. Dodatkowo, w dokumencie należy zawrzeć dane dotyczące całkowitej ilości kas w miejscu pracy (w tym również urządzeń rezerwowych) oraz informację, gdzie dokładnie będą one zainstalowane. Taki dokument trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym jeszcze przed fiskalizacją kasy.

Następnym krokiem jest fiskalizacja. Punkt ten został szczegółowo opisany wcześniej. W ramach przypomnienia można dodać, że fiskalizacja kasy fiskalnej umożliwia ewidencję sprzedaży na papierze. Powinna ona zostać wykonana przez uprawnionego specjalistę. Po jej przeprowadzeniu kolejny raz trzeba zwrócić się do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru ewidencyjnego. Należy mieć na uwadze, iż taki numer dotyczy tylko jednego urządzenia. W tym samym czasie zgłoszenia do Urzędu Skarbowego dokonuje również serwisant, który wykonał całą instalację.

Ile trwa fiskalizacja w Urzędzie Skarbowym?

Fiskalizację kasy fiskalnej należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w terminie nie dłuższym niż 7 dni od jej przeprowadzenia. Organ administracji ma 30 dni na rozpatrzenie naszej sprawy. Z tego wynika, że łącznie proces ten może trwać do 37 dni. Zazwyczaj urząd Skarbowy rozpatruje tego typu wnioski wcześniej. Po zatwierdzeniu dokumentu przedsiębiorca może już legalnie korzystać z urządzenia, a co za tym idzie wystawiać paragony fiskalne.

Fiskalizacja – jak to wygląda w przypadku taxi?

Nie da się ukryć, że kasa fiskalna to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu typu taxi. Po każdym wykonanym kursie kierowca ma powinność wydrukować Klientowi paragon. Warto jednak dodać, że w tym przypadku korzystanie z tradycyjnej czy mobilnej kasy jest niemożliwe. Kasa fiskalna w taksówce musi być specjalizowana, połączona z taksometrem. Warto dodać, że do najpopularniejszych należy model Novitus Vega Taxi E.

W przypadku chęci zakupu kasy fiskalnej do taksówki, warto zgłosić się do wyspecjalizowanego serwisu kas fiskalnych, jak np. taksometry.eu. Na miejscu można zakupić wysokiej jakości sprzęt oraz od ręki go zaprogramować i sfiskalizować, co bez wątpienia jest ogromnym udogodnieniem. Warunkiem do przeprowadzenia powyższych czynności jest posiadanie przy sobie numeru NIP działalności gospodarczej bądź spółki. Urządzenie zostanie sfiskalizowane na konkretne dane: numer NIP, nazwę firmy, rejestrację samochodu, czy numer licencyjny taksówkarza. Należy wiedzieć, że NIP nadawany jest jednorazowo i nie ma możliwości jego zmiany. Oznacza to, że jedna kasa specjalistyczna odpowiada konkretnej firmie. Kupno nowej kasy wraz z fiskalizacją zajmuje od 30 minut do jednej godziny. Na ręce kierowcy przekazywana jest nowa kasa wraz z wszystkimi dokumentami niezbędnymi do rejestracji w Urzędzie Skarbowym. Cała procedura przebiega szybko i sprawnie.

taksówka

Podsumowanie

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami i warunkami, które trzeba spełnić. Jedną z najistotniejszych jest wyposażenie przedsiębiorstwa w kasę fiskalną. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie jeśli planujemy prowadzenie sprzedaży detalicznej. Kasa fiskalna pozwoli bezpiecznie rejestrować ewidencję sprzedaży przy jednoczesnym wystawianiu paragonu fiskalnego. Jednak, aby wszystko mogło działać sprawnie i bezproblemowo urządzenie należy najpierw sfiskalizować. Polega to na odpowiednim przygotowaniu kasy i zmiany jej trybu – z treningowego do fiskalnego. Warunkiem jest, by czynność ta została przeprowadzona przez serwisanta. Ważne, aby w procesie fiskalizacji stosować się do rozporządzeń wydanych przez ustawodawcę. Brak terminowych zgłoszeń bądź prowadzenie sprzedaży detalicznej bez kasy fiskalnej może skutkować wysokimi sankcjami.

Share this Post!