• 22 498 87 77

  • serwis@cbe.com.pl

  • Myszyniecka 11

  • 03-374 Warszawa

  • 8:00 - 16:00

  • Poniedziałek - Piątek

Toyota Camry
28 cze

Autor: taksometry

Kategoria Aktualności

Przegląd Taxi – najważniejsze informacje Comments Off

Przegląd Taxi – najważniejsze informacje

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż na kierowcy taksówki spoczywa ogromna odpowiedzialność, związana z transportem osób. Dlatego też samochód, którym wykonuje on swoją pracę powinien być sprawny i niezawodny. W tym celu konieczne jest regularne wykonywanie przeglądu technicznego. Takie działanie z całą pewnością uchroni kierowcę przed wieloma nieprzyjemnościami, a jednocześnie da poczucie bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze to, że kontrola stanu taksówki nieco różni się od tradycyjnego przeglądu samochodu osobowego. Na jakiej zasadzie odbywa się badanie techniczne taxi? Jaki jest koszt przeglądu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Przegląd Techniczny taksówki – wymagania prawne

Z racji tego, że kierowca taksówki pełni niezwykle odpowiedzialny zawód, samochód musi przejść dwa przeglądy techniczne. Pierwszym z nich jest klasyczne badanie okresowe, mające na celu sprawdzić faktyczny stan podzespołów pojazdu. Natomiast drugie to kontrola zdolności do transportu osób (auto musi posiadać minimum dwa miejsca przeznaczone dla pasażerów). Taxi, tak samo jak każdy inny samochód osobowy, musi przejść badanie okresowe co rok – bez względu na to ile ma lat.

Przegląd taksówki – postaw na sprawdzoną stację kontroli!

Zobacz ofertę!

Niezbędne wyposażenie taxi

Aby taksówka mogła pomyślnie przejść przegląd techniczny, musi spełniać odpowiednie kryteria. W wyposażeniu samochodu przeznaczonego do przewozu osób bezwzględnie powinna znaleźć się apteczka (z aktualną datą ważności), koło zapasowe, jak również zestaw narzędzi niezbędnych do jego zmiany. Oczywiście, koniecznością jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Tak, jak zostało wspomniane, taksówka musi posiadać co najmniej 2 miejsca siedzące oraz dwoje drzwi z każdego boku nadwozia. Samochód musi posiadać także miejsce do przewożenia bagaży.

Kolejny warunek to odpowiednie oznakowanie taxi, m.in. oświetlony kogut na dachu. Lampa powinna świecić na biały lub żółty kolor, co pozwala dostrzec taksówkę po zmroku (napis TAXI powinien być widoczny z odległości 50 m). Kogut może być przymocowany do dachu za pomocą magnesu lub na relingach. Ważne jest, aby napis był dwustronny, tzn. należy skierować go zarówno w stronę maski, jak i bagażnika. Istotnym aspektem jest zawarcie nazwy firmy, w ramach której pracujemy. Logo, czy pełna nazwa korporacji może zostać umieszczona na lampie bądź na naklejkach na samochodzie. Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem każdej taksówki jest taksometr oraz kasa fiskalna taxi.

Ile kosztuje przegląd samochodu przystosowanego do przewozu osób?

Przegląd techniczny taxi, obejmujący sprawdzenie podzespołów pojazdu to koszt 98 zł. W tym dodatkowo 1 zł kosztuje wpis samochodu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Cena ta jest taka sama w każdej stacji kontroli pojazdów w całej Polsce. Warto dodać, że jeśli samochód posiada instalację gazową LPG, cena badania okresowego jest wyższa – 162 zł. Natomiast koszt dodatkowego badania taxi to 43 zł.

Badanie okresowe taksówki – gdzie przeprowadzić?

Przegląd techniczny taksówki wykonuje się na podstawowych lub okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Jedną z najbardziej profesjonalnych stacji diagnostycznych jest Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów – CB Electronics. Firma posiada wysokiej jakości sprzęt diagnostyczny, który umożliwi fachową ocenę stanu pojazdu. Stacja jest czynna 6 dni w tygodniu – od poniedziałku aż do soboty. Sporym udogodnieniem jest fakt, że Klienci nie muszą sami pamiętać o nadchodzącym badaniu technicznym, ponieważ jest wysyłany do nich specjalny SMS z przypomnieniem. To, co wyróżnia przeglądy Taxi w CB Electronics to miła i doświadczona obsługa, która służy wsparciem i pomocą na każdym etapie badania okresowego.

Przegląd TAXI Warszawa

Sprawdź ofertę przeglądów technicznych taksówek w Warszawie: https://taksometry.eu/przeglady-taxi/ 

Podsumowanie

Okresowe badanie samochodu to bez wątpienia jedna z najważniejszych kwestii, o której powinien pamiętać każdy kierowca, a w szczególności taksówkarz. Samochód przystosowany do przewozu osób powinien raz do roku przejść badanie techniczne, które pozwoli ocenić stan poszczególnych układów, elektroniki, oświetlenia i wielu innych elementów. Dodatkowo pojazd musi przejść badanie specjalistyczne, które jednocześnie uprawnia go do transportu osób. Przegląd techniczny możemy przeprowadzić na podstawowej bądź okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Share this Post!