• 22 498 87 77

 • serwis@cbe.com.pl

 • Myszyniecka 11

 • 03-374 Warszawa

 • 8:00 - 16:00

 • Poniedziałek - Piątek

samochód Taxi Warszawa
31 sie

Autor: taksometry

Kategoria Porady

Ile zarabia taksówkarz? Comments Off

Ile zarabia taksówkarz?

Praca w zawodzie taksówkarza wiązała się niegdyś z poszanowaniem i sporym prestiżem. W dzisiejszych czasach, pomimo że nie wzbudza już takich emocji, wciąż jest atrakcyjną propozycją na ciekawe i opłacalne zajęcie, zwłaszcza w większych miastach. Sprawdziliśmy, ile miesięcznie może zarobić kierowca TAXI w zależności od rejonu działania oraz z jakimi kosztami musi się liczyć osoba planująca tego typu działalność.

Co musisz wiedzieć o zawodzie taksówkarza

Każdy z nas chociaż raz w życiu korzystał z taksówki, dlatego wiele osób uważa, że to prosta i niewymagająca praca. Z zewnątrz może to tak wyglądać: taksówkarz przyjeżdża po swojego pasażera, zawozi go we wskazane miejsce, po czym otrzymuje spore wynagrodzenie. Niestety to dosyć krzywdzący, pomijający wiele aspektów obraz, często stawiający taksówkarzy w niechlubnym świetle.

Praca na taksówce przede wszystkim idzie w parze ze sporą odpowiedzialnością, stresem i kosztami. Dlatego osoby planujące rozpoczęcie tego zajęcia powinny cechować się dobrą koncentracją, podzielną uwagą czy opanowaniem.

Pamiętajmy, że kierowca pracuje nawet po kilkanaście godzin dziennie, nie wyłączając weekendów czy świąt. Paradoksalnie, kiedy większość z nas cieszy się czasem wolnym, taksówkarz ma najwięcej do roboty.

Jak zostać kierowcą Taxi

Zostać taksówkarzem może właściwie każdy, kto spełnia wszystkie kryteria stawiane przez Prawo o ruchu drogowym. Tak więc potencjalny kierowca musi mieć:

 • ukończone 18 lat,
 • aktualne prawo jazdy kategorii B,
 • licencję taksówkarską,
 • własny samochód lub być jego współwłaścicielem, posiadać umowę najmu bądź leasing,
 • zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychicznych do wykonywania zawodu,
 • samochód z wpisem TAXI w dowodzie rejestracyjnym

Ponadto kandydat nie może posiadać na swoim koncie prawomocnych wyroków za żadne umyślne przestępstwa.

Jak wyrobić licencję taksówkarską?

Zanim będziesz mógł przewieźć pasażera, musisz postarać się o wyrobienie licencji. Aby ją zdobyć, konieczne okażą się dobra reputacja i własny samochód.

Licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką wydawana jest na konkretne auto oraz obszar działania, przez urząd gminy, na której terenie chcemy świadczyć przewozy.

„U kogo” pracuje taksówkarz?

W przypadku wykonywania zawodu taksówkarza forma zatrudnienia jest dowolna. Można jeździć pod własnym szyldem (oczywiście trzeba założyć własną działalność gospodarczą) bądź postarać się o umowę w którejś z działających już korporacji.

Niezależnie od tego, czy jeździsz na własną rękę, czy jako taksówkarz zrzeszony w korporacji, musisz w aucie zamontować taksometr fiskalny (koniecznie z dowodem legalizacji) oraz właściwe oznaczenia zewnętrzne, wymagane przez daną gminę. Np. w Warszawie są to żółtoczerwone paski na drzwiach z numerem licencji, syrenki, lampa taxi i cennik na szybie.

Niezbędne okażą się również obowiązkowa kasa fiskalna taxi czy terminal płatniczy – obecnie coraz częściej klienci cenią sobie możliwość zapłacenia za kurs kartą.

Rozpoczynając zawód taksówkarza, czekają Cię niestety koszty. Generuje je przede wszystkim założenie działalności gospodarczej lub dołączenie do korporacji taksówkarskiej, przystosowanie samochodu oraz zakup urządzeń.

Praca jako kierowca TAXI – czy się opłaca?

To ile zarabia taksówkarz, w dużej mierze zależy od terenu, na którym działa oraz od ilości przebytych kursów. Niestety w mniejszych miejscowościach trudniej jest o wysokie wynagrodzenie, a wielu kierowców taksówek działa na granicy opłacalności.

Na szczęście w dużych aglomeracjach wciąż jest to opłacalne zajęcie, które warto wziąć pod uwagę, szukając zatrudnienia.

Najpewniejszą formą rozpoczęcia działalności taksówkarskiej jest dołączenie do działającej już firmy. Dzięki rozpoznawalności i wyrobionej renomie danej korporacji łatwiej jest pozyskać kursy. Minusem mogą być natomiast z góry ustalona stawka za przejazd czy praca według grafiku. Nie zapominajmy również o konieczności zapłacenia opłaty (ok. 700-1000 zł miesięcznie) za możliwość współpracy.

Średnie zarobki taksówkarza w Polsce

Jak wiadomo, to ile taksówkarze zarabiają, jest zależne od gminy, na której terenie działają, aktualnych stawek za 1 km, długości trasy, ilości i godzin kursów czy klientów (taksówkarze również otrzymują napiwki od zadowolonych pasażerów).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, ile może zarobić taksówkarz. W mniejszych miastach często jest to około 3 – 5 tysięcy złotych, natomiast w dużych miastach mówi się o kwotach pomiędzy 6 – 10 tys. zł brutto, a nawet 12 – 15 tys. zł brutto.

Nie zapominajmy jednak, że mówimy tu o przychodzie, od którego należy zapłacić podatki, koszty (takie jak paliwo oraz bieżąca eksploatacja samochodu) i opłaty na rzecz korporacji.

Praca taksówkarza – jakie wydatki na początek?

Podstawowe koszty, z którymi musi się liczyć każdy początkujący kierowca taksówki, to:

 • zakup taksometru,
 • legalizacja taksometru,
 • zakup kasy fiskalnej,
 • koszty badań lekarskich,
 • wyrobienie licencji,
 • wyższe ubezpieczenie samochodu,
 • przegląd Taxi,
 • koszty oznaczenia auta.

Koszty miesięczne pracy na taksówce

Powyższe wydatki są oczywiście jednorazowe lub okresowe. Poza nimi trzeba liczyć się z tymi stałymi, na które będą się składać, chociażby opłata wynikająca z przynależności do korporacji, koszty swojej działalności gospodarczej, paliwo, amortyzacja i częstsze przeglądy pojazdu.

Średni koszt miesięczny, jaki ponosi kierowca taksówki, przy założeniu, że posiada własną działalność gospodarczą i jeździ własnym samochodem, ale pracuje dla jednej z korporacji to około 3000 tys. zł

Ile zarabia taksówkarz w Warszawie?

Według obecnych danych kierowcy TAXI działający w stolicy są w lepszej sytuacji niż ich koledzy w innych miastach Polski. Ich zarobki sięgają nawet 4 – 6 tysięcy po odjęciu wszystkich kosztów.

Ten stan rzeczy może mieć źródło w wielu czynnikach. Są to między innymi rozwinięte życie nocne Warszawiaków, ogromna ilość przyjezdnych, obecność największego w kraju lotniska, czy najzwyczajniej najwyższej w kraju stawki za kilometr.

Pierwszy kilometr w stolicy to maksymalnie 8, a każdy kolejny waha się pomiędzy 3 a 12 zł, w zależności od taryfy np. stawka nocna poza miastem wynosi 12 zł/km. Nieco taniej (ok. 1 zł mniej na kilometr) zapłacą pasażerowie w Katowicach, Krakowie czy Trójmieście. Pozostałe miasta są raczej na podobnym pułapie cenowym, wynoszącym od 2,50 do 10 zł za kilometr.

Praca taksówkarza – czy warto?

Tak, o ile mieszkasz w jednym z większych miast w Polsce, bo to w nich realizuje się ponad 80% wszystkich kursów taksówką.

Musisz także uzbroić się w cierpliwość, zaznajomić się z topografią miasta, a także zastanowić się, czy jesteś w stanie znosić nawet uciążliwych klientów.

Finalnie, praca na TAXI jest przyjemna i daje całkiem niezłe zarobki. Jeśli tylko lubisz spędzać czas za kierownicą, to nie ma się nad czym zastanawiać!

Share this Post!